stronywnetrza.pl

Segregacja odpadów w domu – funkcjonalne kosze na śmieci

Segregacja śmieci to wyzwanie, jednak praktyczne pojemniki do segregacji odpadów sprawią, że stanie się to prawdziwą przyjemnością! Kosze na śmieci to bowiem podstawa do tego, by efektywnie zarządzać odpadami wytwarzanymi w gospodarstwie domowym.

zoom Segregacja odpadów w domu – funkcjonalne kosze na śmieci
Fot.: IKEA

1 lipca 2013 roku to przełom w polskim prawie, jeśli chodzi o segregowanie odpadów. Dlaczego warto się tego podjąć? Po pierwsze – koszt wywozu śmieci segregowanych jest nawet dwukrotnie niższy niż śmieci mieszanych. Po drugie – segregacja śmieci to krok w stronę ochrony środowiska i pozyskiwania surowców wtórnych.

Aby segregacja odpadów była efektywna, należy odpowiednio się do niej przygotować, tzn. dobrać odpowiednią wielkość pojemników na śmieci, dopasowaną do ilości produkowanych odpadów (kosze na śmieci, których wytwarza się najwięcej, muszą być największych rozmiarów). Pojemniki na odpady biodegradowalne, m.in. resztki żywności, powinno się wyposażyć w higieniczne pokrywki.

Aranżacje kuchni nie pozostają bez wpływu na wybór sorterów. Wiele pomysłów na segregację odpadów można znaleźć w sklepach IKEA. Przykładowo kosze na śmieci RATIONELL dopasowują się do małej przestrzeni pod zlewozmywakiem i pozwalają składować różne odpady (makulatura, baterie czy płynne resztki organiczne). Dobrym rozwiązaniem są również pojemniki do segregacji odpadów, które ustawia się jeden na drugim (np. seria SORTER), co pozwala zaoszczędzić nieco miejsca. Kosze na śmieci z materiałów pochodzących z recyklingu podkreślają ekologiczne podejście do kwestii segregacji odpadów (np. linia PLUGGIS). Warto też oznakować pojemniki, tak aby było widać, co wrzucać do którego kosza.

Nie przegap:
Aranżacje kuchni w nowoczesnym stylu >>>
Produkty do wyposażenia i wykończenia kuchni >>>

Czyste śmieci są wartościowsze, a ich składowanie – bardziej higieniczne. Należy więc dopilnować, by pojemnik po jogurcie był umyty, a makulatura niezatłuszczona. Jeśli odpady są złożone z różnych tworzyw – trzeba je od siebie oddzielić: np. plastikowe nakrętki od butelek, a słoik (szkło) od wieczka (plastik/metal). Resztki jedzenia, fusy należy wynosić codziennie, warto też rozważyć zakup kompostownika. Zużyty sprzęt elektroniczny, baterie czy żarówki powinny być wyrzucane do specjalnych pojemników na odpady. W wielu sklepach znajdują się punkty przyjmujące elektrośmieci – warto o tym pamiętać.

aktualności
„Krajobraz dobry i zły” konkurs fotograficzny

„Krajobraz dobry i zły” konkurs fotograficzny

Konkurs polega na wykonaniu zdjęć pokazujących dobre ...

Grzejniki płytowe i dekoracyjne grzejniki łazienkowe COSMO

Grzejniki płytowe i dekoracyjne grzejniki łazienkowe COSMO

Nowoczesne grzejniki płytowe i dekoracyjne grzejniki łazienkowe ...

Kolory ścian pokoju dziecięcego. Ze Śnieżką nauka przyjemna jak nigdy

Kolory ścian pokoju dziecięcego. Ze Śnieżką nauka przyjemna jak nigdy

Początek roku szkolnego coraz bliżej. Szkolne wyprawki ...

patroni serwisu
  • RIHO
  • ELFA
  • SENEKO
  • HALUPCZOK
  • WHAMAKU.PL
  • BERKER BY HAGER
  • DEKORIA
  • ANWIS
  • MAX – PROFIL MEBLE
tuznajdziesz.pl
Znajdź produkt